Czym jest świetlik lekarski?

2017-11-27
Świetlik lekarski to roślina, która skutecznie wspomaga pamięć. Poza tym jest skuteczna w leczeniu lekkich zakażeń i stosuje się ją często przy schorzeniach oczu. Francuzi sięgają po świetlik przy chrypce, kaszlu, a także nadkwasocie żołądka i biegunkach. W Stanach Zjednoczonych świetlik leczy przewlekły katar z nosa. W Polsce w aptekach bez problemu można zakupić wyciąg ze świetlika lekarskiego. 

Świetlik lekarski - zastosowanie

Napar ze świetlika lekarskiego pobudza czynności wydzielnicze żołądka, jelit i wątroby. Jest skuteczny również w leczeniu chorób siatkówki oka, zapalenia spojówek oraz skutecznie reguluje ciśnienie w gałce ocznej. Ponadto leczy wiosenne zapalenie spojówek. Znacznie poprawia tworzenie się purpury wzrokowej na siatkówce w plamce żółtej, a więc w czopkach. Ułatwia wchłanianie witaminy A, która decyduje w dużej mierze o ostrości wzroku oraz o widzeniu w świetle i o zmierzchu. 

Jak stosować świetlik lekarski?

Wystarczy pół łyżeczki sproszkowanego ziela zalać wrzącą wodą i ostudzić. Przygotowaną w ten sposób herbatę można wykorzystywać do okładów na oczy. Należy to jednak robić regularnie nawet przez kilka miesięcy. Herbatę przygotowaną z ziela świetlika lekarskiego można również pić przed jedzeniem w przypadku problemów z apetytem czy nadkwasotą żołądka. Świetlik świetnie się też sprawdza do przemywania oczu. W tym przypadku warto go połączyć z kwiatami bławatka oraz liśćmi babki lancetowatej. Dobrze sprawdza się też podczas leczenia uciążliwego nieżytu nosa. Wówczas wystarczy tampon nasączyć maścią ze świetlika, wazeliny, lanoliny i olejku bławatkowego i przyłożyć do nosa.