Dzika róża

2016-08-09

Dzika róża, jest nie tylko bardzo smaczna, przede wszystkim nie do przecenienia jest jej korzystny wpływ na zdrowie. To sprawia, że jest polecana przez zielarzy, farmaceutów i lekarzy. Przeczytaj, jakie są zdrowotne właściwości dzikiej róży i dlaczego warto ją spożywać.


Chcąc uzupełnić naszą dietę w witaminę C, najczęściej sięgamy po owoce cytrusowe, naturalnie z nią kojarzone. Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dzika róża zawiera jej nawet 30-40 razy więcej!

Dzika róża to także bogate źródło innego rodzaju witamin: A, B1, B2, E i K. Poza tym zawiera bardzo cenne mikroelementy, takie jak karetonoidy, kwas foliowy, flawonoidy, garbniki, pektyny czy kwasy organiczne.


Kto powinien stosować dziką różę? Praktycznie każdy! Ze względu na duże zasoby witaminy C dzika róża pomoże nam poprawić odporność. Antyoksydanty spowolnią procesy starzenia się i zmniejszą ryzyko wystąpienia nowotworów.  Owoce dzikiej róży warto spożywać przede wszystkim w przypadku nadciśnienia, problemów trawiennych, problemów ze skórą.  Kwiaty dzikiej róży pomogą nam z pewnością w przypadku bólu gardła i niestrawności.


Jak widać, dzika róża może zapobiegać wielu różnego rodzaju dolegliwościom zdrowotnym. Warto stosować ją regularnie. Możemy sięgać po różnego rodzaju mieszanki ziół i herbatki, zawierające owoce dzikiej róży. Mogą one stanowić również wyśmienity dodatek do deserów (te jednak najczęściej nie są już zdrowe).