Wiskosuplementacja w leczeniu zwyrodnienia stawów

2016-08-21

Zwyrodnienie stawów czyli osteoartoroza dotyka około 20 procent osób powyżej 40 roku życia. Polega na powolnym, postępującym w czasie upośledzeniu funkcji stawów na skutek przeciążeń. Najczęstszą przyczyna jest bierny tryb życia, otyłość, urazy.

Wiskosuplementacja

Od kilu lat stosowana jest skuteczna terapia zwyrodnienia stawów za pomocą kwasu hialuronowego. Kwas ów jest głównym składnikiem płynu stawowego. Jest wydzielany przez komórki błony maziowej i odpowiada za płynność ruchu stawu. Ponieważ w zwyrodnieniu stawów zmniejsza się stężenie hialuronu stosowane są zastrzyki z syntetycznym odpowiednikiem. Wiskosuplementacja to właśnie bezbolesne wstrzykiwanie preparatu z kwasem hialuronowym np. Synocrom forte (http://www.apteka-oliwna.pl/synocrom-forte-2-hialuronian-sodu-1-ampulka-a-2-ml).

Przebieg i skutki leczenia

Wstrzykiwanie preparatu z kwasem hialuronowym umożliwia stabilizację płynu stawowego. Poprawia ruchomość chorego stawu, zmniejsza ból. Często ulga odczuwana jest już po pierwszym zastrzyku. Preparaty te mają za zadanie przede wszystkim poprawić jakość płynu stawowego i chrząstki stawowej, co następuje po kilku tygodniach od pierwszej iniekcji. Dlatego podawanie Synocromu forte nie jest stricte leczeniem przeciwbólowym.

Samo leczenie polega na podawaniu zastrzyków w odstępach tygodniowych. Zwykle jedna kuracja to 3 do 5 iniekcji. W razie potrzeby kuracje można powtarzać co kilka miesięcy. Ponadto preparat może być stosowany jednocześnie do kilku stawów, nie ma bowiem zagrożenia przedawkowaniem.