O czym warto pamiętać wybierając naturalną farbę do włosów?

2016-04-20

Wiele osób, chcąc uniknąć sztucznych substancji w kosmetykach, decyduje się na naturalne farby do włosów. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Mimo to warto wybrać naturę, jeśli tylko jest to w danym przypadku możliwe.

Naturalne barwniki

Naturalne farby pochodzą z czasów, gdy o sztucznych barwnikach nawet jeszcze nie słyszano. Dzięki temu w większości przypadków wiadomo, jaki wpływ może mieć dana roślina barwiąca na zdrowie. W większości przypadków naturalne barwniki są oczywiście bardziej bezpieczne niż sztuczne substancje. Do roślin zmieniających kolor włosów należą:

- chna

- basma

- kora dębu

- rumianek

Właściwości barwiące podanych roślin nie są zazwyczaj tak intensywne jak sztucznych farb. W przypadku włosów siwych należy użyć dwóch pierwszych roślin w odpowiedniej kolejności, by uzyskać pożądany efekt.

Farby z apteki

Prawdziwie naturalne farby mają zwykle formę proszku i nie są zbyt wygodne w nakładaniu. Dlatego coraz częściej produkuje się farby do włosów w bardziej komfortowej postaci. Są to zwykle gotowe mieszanki, które często mają w swoim składzie także inne składniki niż zioła. Często jednak ilość sztucznych dodatków nadal jest mocno ograniczona, a za to łatwiej jest przewidzieć końcowy efekt farbowania.