Taśmy w rehabilitacji?

2016-01-29

Bardzo często oglądając transmisje z jakichkolwiek zawodów sportowych czy aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach sportowych możemy dostrzec na zawodnikach przyklejone kolorowe taśmy. Czy one są i jaką rolę maja pełnić?

Wbrew pozorom nie są to jedynie taśmy mające przyciągać uwagę, a medyczny wynalazek pochodzący z 1996 roku, który to zawdzięczamy Kenzo Kase. Głównym zadaniem tejpów sportowych, bo tak są one nazywane, jest wsparcie w rehabilitacji i pomoc w profilaktyce związanej z układem kostnym i mięśniowym, a zarazem wyraźne łagodzenie bólu i możliwość szybkiego powrotu „do gry”  przez sportowców.

Jedynie doraźna pomoc?

Warto pamiętać jednak o tym, że kinesiotaping i tejpy sportowe to jedynie doraźna pomoc, a nie długofazowe leczenie – zaznacza ekspert z tej dziedziny, profesor Edward Mokiło. Mokiło dodaje jednocześnie, że wpływ tejpów sportowych był przedmiotem wielu badań naukowych i dowiedziona jest ich skuteczność, to nigdy nie zastąpią one rzeczywistej rehabilitacji – są tylko jednym z narzędzi, które warto zastosować, ale nie można w 100% polegać tylko na nim.

Ze świata sportu!

Podsumowując, tejpy sportowe coraz częściej ze świata sportu i profesjonalnej rehabilitacji wchodzą również do naszego codziennego życia dając nam możliwość stosunkowo taniego i szybkiego wsparcia w rehabilitacji po wszelkiego rodzaju urazach kostno-mięśniowych. Pamiętajmy jednak o tym, że tejpy sportowe powinny być stosowane pod czujnym okiem lekarza, gdyż tylko w ten sposób osiągane efekty leczenia będą najlepsza, a jednocześnie unikniemy sytuacji, w której mogłyby one nam zaszkodzić.