Witaminy syntetyczne

2015-10-24

Witaminy są substancjami niezbędnymi dla zdrowia i utrzymania dobrej kondycji. Większość z nich nie jest syntetyzowana przez organizm człowieka, dlatego muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. Wyjątkiem jest witamina D oraz K. Pierwsza z nich powstaje w skórze pod wpływem promieniowania UV, druga natomiast produkowana jest przez bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym. Coraz więcej osób uzupełnia niedobory witamin stosując suplementy. Czy słusznie?

Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów mających uzupełnić niedobory witaminowe. Coraz popularniejsze stają się suplementy, które zawierają również dodatek sproszkowanych warzyw i owoców, dzięki czemu zwiększa się przyswajalność preparatu. Do tej grupy należą na przykład witaminy Multicode.

Suplementy najlepiej łykać z pierwszym posiłkiem, popijając tabletkę niewielką ilością wody. Warto zwrócić uwagę na wzajemne oddziaływania pomiędzy poszczególnymi witaminami. Dla przykładu, witamina C zwiększa wchłanianie żelaza, niacyna i witamina B6 poprawia przyswajalność magnezu, a jednoczesne przyjmowanie witamin z grupy B potęguje ich działanie. Z uwagi na to, że poszczególne witaminy i minerały oddziałują na siebie w sposób antagonistyczny lub synergiczny, dobranie odpowiednich proporcji i dawek nie jest proste. Dlatego bezpieczniej zdecydować się na stosowanie gotowych preparatów dostępnych w aptekach np. popularnych witamin multicode, których skład został dokładnie dobrany przez specjalistów.