Jak poradzić sobie z wszawicą?

2015-10-26

Według stereotypów wszawica jest chorobą wynikającą z ubóstwa i braku higieny, jednak w rzeczywistości często dotyka także ludzi zadbanych i zamożnych. Najczęściej cierpią na nią dzieci, które łatwo zarażają się pasożytem od swoich szkolnych kolegów i koleżanek. W jaki sposób poradzić sobie z wszawicą?

Ta choroba powodowana jest przez niewielką wesz głowową. Pasożyt żyje zaledwie miesiąc, jednak w tym czasie jest w stanie złożyć nawet 300 jaj, które nazywa się gnidami. Dorosłe wszy żywią się krwią, a żerują głównie na skórze głowy w okolicy skroni i potylicy. Wszawica objawia się silnym świądem, a na głowie pojawiają się niewielkie ranki powstałe po ugryzieniach pasożyta.

Wszawicę można leczyć za pomocą środków dostępnych w aptekach. Preparaty zawierają różne substancje czynne: permetynę, dimetikon (np. Pedicul Hermal) lub lindan. W przeszłości, walka z wszawicą była trudna i długotrwała. Na szczęście obecnie, głównie dzięki dostępności środków z dimetikonem, często wystarczy zastosowanie jednej kuracji. Ta substancja czynna, zawarta między innymi w Pediculu Hermal, likwiduje postacie dorosłe i larwy pasożyta.

Leczenie nie będzie skuteczne, jeśli nie zdezynfekujemy dokładnie ubrań, pościeli, a także szczotek i grzebieni chorego. Koniecznie należy starannie odkurzyć dywany i obicia. Rzeczy, których nie można umyć lub wyprać, można zamknąć na okres 3 tygodni w plastikowym pudełku.