Pyłek pszczeli i jego właściwości zdrowotne

2015-06-18

Obecnie wiele ludzi cierpi na chroniczny brak czasu. W związku z tym nie są oni w stanie dostarczyć swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników. W takim wypadku często sięgają po różnorodne suplementy. Część z nich jednak jest produkowana syntetycznie przez co ich przyswajalność jest mniejsza. W takim wypadku najlepiej korzystać z naturalnych. Jednym z nich jest specjalny pyłek pszczeli.

Pyłki kwiatowe są to męskie komórki rozrodcze, które są produkowane przez kwiaty. Jeżeli roślina chce wydać owoce niezbędne jest aby pyłki z pylników dostały się na znamię słupka. Dalej dochodzi do zapłodnienia i rozwoju zarodka rośliny. Pyłek kwiatowy jest również podstawowym pokarmem pszczół. Stanowi ono źródło białka, tłuszczu, soli mineralnych, witamin, kwasów organicznych oraz hormonów. Jednym słowem, wszystkiego tego czego brakuje w diecie bardzo wielu osób. Pyłek posiada bardzo wiele różnorodnych wartości. Przede wszystkich odżywcze, ale równocześnie odtruwające, antydepresyjne, antyalergiczne czy antymiażdżycowe. Szczególnie te ostatnie są obecnie bardzo często poszukiwane.

Pyłek pszczeli stanowi bardzo dobry suplement prozdrowotny. Jego działanie chwalą wszyscy, którzy przez jakiś czas regularnie go zażywają. Zdrowie poprawi się bardzo szybko, stosując taki suplement.